Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ČHŽ

Niečo v krátkosti o nás

Plagát ČHŽ na rok 2013     V súčasnosti Čiernohronská železnica (ČHŽ) premáva denne počas letnej turistickej sezóny od 1.5. do 15.9., prevádzka je zabezpečovaná na zrekonštruovanom úseku trate z Chvatimechu do Čierneho Balogu a do Vydrovskej doliny (spolu 14 km). Od 16.9. do 30.4. ČHŽ premáva každú sobotu na úseku Chvatimech - Čierny Balog (12 km). Mimoriadne jazdy je možné si objednať kedykoľvek!. Vozový park pozostáva z dvoch parných lokomotív, šiestich motorových lokomotív a zrekonštruovaného motorového vozňa M21 004. Lokomotívy sú v prevádzke spolu so súpravou historických osobných vozňov. Časť z nich vrátane reštauračného vagóna, je v prevedení letných výhliadkových vagónov, ktoré umocňujú priamy zážitok z jazdy a prírody. Tieto vagóny získala ČHŽ prestavbou pôvodných nákladných vagónov, v jednom prípade ide o originálny letný výhliadkový vagón zachránený zo zrušenej trate Ružomberok - Korytnica Kúpele. Záujem cestujúcich však prevyšuje ponuku a ČHŽ v súčasnosti zabezpečuje rekonštrukcie ďalších osobných vagónov pre prevádzku. Zaujímavosťou je i ručný spôsob brzdenia súprav, obvyklý práve na lesných železniciach. Vlakový personál je z veľkej časti opäť z dobrovoľníckych brigádnikov, ktorí tak pokračujú vo svojej činnosti započatej v roku 1983. Finančný efekt osobnej dopravy však nestačí na pokrytie prevádzkových nákladov, o nákladoch na ďalšiu rekonštrukciu ani nehovoriac. Na jar v roku 2001 sa po 19-tich rokoch podarilo obnoviť i pravidelnú nákladnú dopravu reziva z píly Jánošovka do Hronca. Každý pracovný deň tak ČHŽ odviezla a preložila do vagónov "veľkej železnice" 60-120 m3 reziva. Nákladná doprava reziva čiastočne pokryla náklady na prevádzku ČHŽ v zimnom období ale ani to netrvalo dlho, keďže od 1.11.2003 je prevádzka na píle v Jánošovke uzavretá.

     Dňa 3. 10.2003 ČHZ slávnostne otvorila zrekonštruovaný úsek trate z Chvatimechu do Hronca, na ktorý významnou finančnou čiastkou v roku 2002 prispeli zo Slovensko - Švajčiarskeho revolvingového fondu. Touto formou sme získali finančné prostriedky nielen na obnovenie trate z Hronca do Chvatimechu ale aj na nákup motorového vozňa M21 004, ktorý prvý krát premával na otvorení letnej turistickej sezóny dňa 1.5.2004 . Po mnohých rokoch samofinancovania tak veríme, že ČHŽ svitá na lepšie časy...


 

Poďakovanie za hlasovanie v súťaži Sedem divov nášho kraja

     V pondelok 24.1.2011 odovzdal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Vladimír Maňka zástupcom „Siedmych divov nášho kraja“ oficiálne certifikáty s právom užívať tento titul a s prísľubom výraznej propagácie zo strany VÚC pre nasledujúce obdobie. Je skvelou správou, že slávnosti sa mohla ako jeden z aktérov zúčastniť i Čiernohronská železnica - čestný certifikát prevzal z rúka pána predsedu BBSK jej riaditeľ spoločne so starostom našej obce.

     Záchrana železničky si za ostatný čas získala uznanie aj rôznych iných organizácií – na Slovensku napríklad výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzea v roku 1995, v Európe prestížnu cenu Európa Nostra v roku 1993, celosvetovú Fordovú cenu v roku 1994, Cenu za čin roka v cestovnom ruchu za rok 2007 udeľovanú Združením turizmu, UMB Banská Bystrica a anglickej poradenskej firmy pre cestovný ruch L&R International Managment Development Ltd a najnovšie už i tretíkrát cenu TOP 7 okresu Brezno.
     Sme veľmi radi, že úspechy železničky tak výrazným spôsobom zviditeľňujú našu obec a sú preto vždy i úspechom nás všetkých – predovšetkým neformálneho štvorlístka (obec, LSR, VYDRA a ČHŽ), ale i ostatných poskytovateľov služieb cestovného ruchu v našej obci. Súčasne sú aj najlepšou motiváciou tým, ktorí železničke aj napriek všetkým protivenstvám neúnavne a vytrvalo pomáhajú v jej ďalšej existencii a samozrejme poďakovaním tým, ktorí za železničku hlasovali.
Určite nebude ľahké aj naďalej „konkurovať“ finančne oveľa lepšie zabezpečeným projektom v našej obci i kraji, ale možno práve konkurencia a porovnávanie zo svetom posúvajú železničku i ľudí pri nej stále ďalej a ďalej. A ak dokážeme vo svojich mysliach pretaviť význam slova „konkurencia“ na skutočnú pomoc a spoluprácu – máme tu myslím všetci dopredu vyhraté!

 

S pozdravom – Nech to para tlačí !                                    Ing. Aleš Bílek – riaditeľ ČHŽ


Certifikát o zaradení do zoznamu siedmych divov kraja

 

Aktuálny plagát k medzinárodnému slovensko-maďarskému projektu

 Plagát o medzinárodnom projekte CHZ

 


 

dnes je: 21.1.2019

meniny má: Vincent

Súťaž o Zlatý erbwebygroup

21.1.2019
Úvodná stránka